Porodica, temelj svakog društva, našla se u fokusu međunarodnog dijaloga koji povezuje političke, vjerske i društvene aktere širom svijeta. U Abu Dabiju je održana konferencija posvećena savremenim izazovima porodice.
Prof. dr Hajrudin Balić, predsjednik Upravnog odbora FIS-a, ističe da je pitanje porodice danas ključni indikator stabilnosti društava.
“Mi smo sa muftijom Dudićem učestvovali na velikoj međunarodnoj konferenciji u Abu Dabiju. Islamska zajednica je učešćem prepoznata kao važan faktor za društvene odnose općenito, a u ovom slučaju kao važan činilac koji može doprinjeti očuvanju tih vrijednosti,a porodica je jedna od njaznačajnijih vrijednosti”, pojašnjava on.
Predstavnici Islamske zajednice u Srbiji, na čelu sa muftijom dr. Mevlud ef. Dudićem, naglašavaju da iskustva očuvanja porodičnih vrijednosti u jugoistočnoj Evropi mogu biti primjenjiva i globalno
“Čujemo sa čim se sve suočavaju porodice na istoku i zapadu, te na neki način pokušavamo da prenesemo neko svoje iskustvo i da učimo od onih koji imaju mnogo više iskustva i različitih izazova”, dodaje predsjednik Upravnog odbora FIS-a.
Konferencija je otvorila prostor za međunarodnu saradnju među vjerskim zajednicama, ali i dijalog sa državnim institucijama.
“Upravo naše učešće govori o našem doprinosu međunarodnih aktivnostima, očuvanju porodičnih vrijendosti. Predstavnici IZ-e u Hrvatskoj, kao članici evropske unije i nas kao predstavnike IZ-e u Srbiji, predstavljajući naš region i naš narod, govori o opredeljenosti naših zajendica i afirmaciji porodičnih vrijendosti”, podvlači Balić.
Zaključuje da porodica može i dalje biti stabilan stub društva u vremenu brzih promjena, pod uslovom da norme koje regulišu porodične odnose ostanu humane, pravedne i funkcionalne.
FOTO/TEKST: SANA-A. Alić








