Stabilizacija nakon krize: privremeno riješeno odlaganje otpada u Sjenici

- Advertisement -spot_img

Čitano

Možda vas zanima

U Sjenici je u prethodnom periodu došlo do ozbiljne krize u vezi sa odlaganjem komunalnog otpada, nakon blokade deponije Goveđak, što je dovelo do uvođenja vanrednih mjera i preusmjeravanja otpada u druge opštine.

Situacija je izazvala brojne reakcije građana i institucija, dok su u javnosti otvorena pitanja o stepenu kontrole nad problemom i mogućnosti njegovog trajnog rješavanja.

Predsjednica Opštine Sjenica, Mersija Camović Rebronja, istakla je da je stanje trenutno stabilizovanije, naglašavajući da je koordinacijom sa drugim opštinama pronađeno privremeno rješenje za odlaganje otpada.

“Dosta se stabilizovalo ovo stanje u posljednje vrijeme, ali vidjeli ste i prije toga šta se sve dešavalo – bilo je izuzetno teško i bili smo na ivici da dođe do izbijanja epidemije. Kao što sam ranije istakla u jednom od obraćanja, dobili smo i upozorenja i smjernice od Zavoda za javno zdravlje Užice o tome šta bi uslijedilo da nismo reagovali na vrijeme. S obzirom na to da je naša dosadašnja deponija bila blokirana, uveli smo vanrednu situaciju na teritoriji cijele opštine Sjenica. U međuvremenu smo, u koordinaciji sa opštinama koje su nam najbliže – Nova Varoš, Prijepolje i Priboj – došli do privremenog rješenja, tako da se otpad trenutno odvozi u jednu od te tri opštine. Jedna od odluka koju smo donijeli u okviru Vanrednog štaba, kojim rukovodim, jeste i uklanjanje divljih deponija koje su nastale tokom ove situacije. Mogli ste vidjeti i kroz izvještavanje medija da smo ono što smo obećali zaista i ispunili”, kazala je predsjednica.

Istakla je da je riječ o problemu cijele zajednice, naglašavajući da politizacija ne vodi ka rješenju, te da bi ključni pomak mogla donijeti adekvatna reakcija nadležnih državnih institucija.

“Problem odlaganja otpada je problem svih građana. Ukoliko neko pokušava da ga politizuje, to ne vodi ka rješenju. Potrebno je zajedničko djelovanje – kako lokalne samouprave, tako i svih nadležnih institucija, uključujući i više instance. Kao što je istaknuto i na pres-konferenciji, neophodna je podrška države, kao i nadležnih ministarstava koja imaju kapacitet da ovaj problem rješavaju na višem nivou. Problem deponija ne tiče se samo jedne opštine, već je riječ o širem sistemskom pitanju, imajući u vidu da je broj sanitarnih deponija u državi veoma ograničen, zbog čega se sa sličnim izazovima suočava veliki broj gradova i opština”, istakla je.

Dodala je da faza stabilizacije i dalje traje, budući da trenutno rješenje nije trajnog karaktera, te da upućeni dopisi nadležnim instancama mogu doprinijeti sistemskom rješavanju ovog problema.

“Trenutno se može govoriti o fazi stabilizacije, ali je važno naglasiti da je riječ o privremenom, a ne trajnom rješenju. Aktivno radimo na pronalaženju dugoročnog rješenja ovog problema. U tom cilju, upućeni su dopisi nadležnim institucijama, uključujući resorna ministarstva i predsjednika Vlade, kako bi se došlo do zajedničkog i održivog rješenja. Opština Sjenica je ranije potpisala ugovor sa regionalnom deponijom Banjica, ali je usljed promjena vlasti dolazilo do zastoja u ispunjavanju obaveza. Iako su u određenim periodima te obaveze i izvršavane, regionalni centar Banjica još uvijek nije u potpunosti funkcionalan. Iako je trenutno stanje takvo da su ulice čiste i sistem funkcioniše, nastavljaju se aktivnosti na uspostavljanju trajnog rješenja za odlaganje otpada”, zaključuje.

Iako je trenutna situacija pod kontrolom, jasno je da pitanje odlaganja otpada u Sjenici ostaje otvoreno, uz potrebu za sistemskim i trajnim rješenjem na višem nivou.

spot_img
- Advertisement -spot_img

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img