
Tokom sedam dana akcije pojačane kontrole saobraćaja “Veži pojas – veži život”, saobraćajna policija je sankcionisala više od sedam hiljada učesnika u saobraćaju koji nisu vezali sigurnosni pojas.
Potpukovnik Dejan Stević kazao da im je fokus bio na zadnjoj klupi, ističići da su procesuirali oko 500 vozača koji su na nepropisan način prevozili svoju djecu.
“Za sedam dana na našim putevima izgubljeno je tri života, ali ako uzmemo činjenicu da jedno do dva lica stradaju u toku jednog dana vidimo da smo uspijeli da smanjimo broj stradalih. Procesuirano je preko 7.000 vozača i suvozača koji nisu koristili sigurnosni pojas. Kontrolisano je preko 33.000 učesnika u saobraćaju, a preko 15.000 je evidentirano prekršaja. Naša pažnja je posebno bila fokusirana na zadnju klupu, gdje smo uvideli da samo svaki peti koristi pojas, te je procesuirano preko 2.000 putnika na zadnjoj klupi”, objansio je on.
Blizu 17 odsto ljudi koristi pojas na zadnjoj klupi.
“Ovdje posebno moramo poslati ovu poruku “Veži pojas-veži život”. Kada je prednja klupa u pitanju tu smo među najuspješnijih zemalja. Gledajući ove statistike negdje oko polovina stradalih nije bilo vezano u trenutku nezgode, te prema našoj proceni, ukoliko se deset ljudi pravilno veže tokom vožnje, na svakih deset vezanih pojaseva jedan život će biti sačuvan na našim putevima”, poručio je Stević.
Uprava saobraćajne policije uputila je apel svim učesnicima u saobraćaju da dosledno koriste sigurnosne pojaseve, poštuju saobraćajne propise i vode računa o sopstvenoj i bezbijednosti drugih.
TEKST: SANA-A. Alić







