
Žene u Srbiji u šestoj deceniji života su najugroženija grupa na tržištu rada. Većina njih ima značajno radno iskustvo, ali mnoge i dalje ostaju nezaposlene. Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura navodi da su poslodavcu dragoceni u procesu zapošljavanja žena ovih kategorija i da je neophodan dijalog kako bi obe strane bile zadovoljne.
Ministarka bez portfelja Tatjana Macura kaže da je država već kreirala javne pozive kroz koje će mogućnost za zapošljavanje imati i žene preko 45 i 50 godina.
“Razlozi zašto su te žene nezaposlene u tim godinama su mnogobrojni. Mnogi od ovih problema kojima svedočimo nisu tako drastični kao što su bili ranije. Problemi su se pojavili intenzivnije nakon perioda korone i privatizacije određenih firmi”, navela je Macura.
Nezaposlene žene najbrojnija kategorija
Podsetila je na projekciju plana za period 2030. godinu kada je predsednik Srbije predstavio i stopu nezaposlenosti, govoreći o tome koliko je u stvari u istoriji bila niža ta stopa u odnosu na to kolika je danas.
“U okviru tog malog broja nezaposlenosti imamo žene koje su starije od 50 godina i prepoznate su kao najbrojnija ili jedna od najbrojnijih kategorija”, ističe Macura.
Kako kaže, jedan od razloga za toliku stopu nezaposlenih žena tog doba su i neravnomerno raspoređeni kućni poslovi.
“Žene u ovoj kategoriji najčešće brinu o članovima domaćinstva koji su sa nekim problemima u tom trenutku. Recimo, pripadaju starijoj generaciji, žive sa svekrom, svekrvom, u nekim drugim relacijama, ili pak pomažu svojoj deci i brinu o unučićima”, objasnila je ministarka.
Problemi sa unutrašnjim migracijama
Dve od pet nezaposlenih žena u Srbiji su starije od 50 godina, a najveći broj njih je u Beogradu.
“Moramo da postanemo svesniji problema koji imamo sa unutrašnjim migracijama. Mladi ljudi, u težnji za tim da žive nekim drugačijim stilom života u odnosu na to kako žive njihovi roditelji, često biraju velike gradove kao opciju za dalje funkcionisanje. Konkurencija je u velikim gradovima značajno veća”, navela je Macura.
Kako kaže, potreban je razgovor kako bi došlo do kompromisa.
“Mislim da, kada svi zajedno razgovaramo o ovome, možemo da postignemo onaj cilj, a to je da spojimo one koji traže posao i one koji imaju potrebu za tim da nađu dobre zaposlene”, objasnila je ministarka.







