Povodom apela na sve pčelare da prijave svoja pčelinja matična društva od strane Međuopštinske unije pčelara, kako ne bi izgubili status aktivnog gazdinstva i pravo na subvencije, naša ekipa posjetila je prof. Esada Kolašinca, pčelara sa dugogodišnjim iskustvom. Profesor Kolašinac na samom početku kaže da je prethodna godina bila krajnje nerodna i da već sada pčelari moraju odraditi neophodne sezonske poslove, jer kako sada pčelari zazime, navodi profesor Kolašinac, takve će i rezultate imati kada bude medobranje.
„Slijedi aktvinost pčelara na učlanjenju u matičenja društava i da se uvežemo u uniju koju vodi Edib Murtezić koji se zaista zalaže za pčelarstvo, pogotovu na edukativnom planu“, navodi profesor Kolašinac. On dodaje da su pčelari jako nezadovoljni subvencijama od strane države.
Jako je bitno uvezivanje u uniju pčelara, navodi Esad Kolašinac. On dodaje da je pčelarstvo jedna nauka i da se uvijek treba dodatno edukovati kroz seminare koje organizuje unija pčelara.
Profesor Kolašinac je iskoristio priliku da na samom kraju razgovora udijeli par savjeta svim pčelarima, kako sačuvati pčele od mogućih bolesti i kako ih prehraniti.
U Novom Pazaru uskoro osnivanje Zavoda za javno zdravlje, odluku donijelo Ministarstvo zdravlja Republike Srbije.
Tim povodom, gradonačelnika Novog Pazara posjetio direktor Instituta zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr. Milаn Јоvаnоvić Bаtut”, dr. Dragan Ilić.
Prema riječima gradonačelnika Novog Pazara Meha Mahmutovića:
,,Sljedeći koraci, odmah poslije potvrde Vlade za osnivanje ovog Zavoda, bit će sređivanje prostora i priprema opreme.”
Direktor Instituta zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr. Milаn Јоvаnоvić Bаtut” istakao da je:
,,U interesu zdravlja stanovnika Srbije, potrebno je da se u Novom Pazaru osnuje ovaj Zavod, koja je prvestveno institucija preventivne zdravstvene zaštite, što će građanima Novog Pazara i okoline pomoći da očuvaju ali i unaprijede svoje zdravstveno stanje.”
Djеlаtnоst u оblаsti јаvnоg zdrаvljа u Srbiјi, u užеm smislu, оbаvljа Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut”, zајеdnо sа mrеžоm оd tri institutа (Nоvi Sаd, Niš i Кrаguјеvаc) i 20 zаvоdа zа јаvnо zdrаvljе. Оsnivаč svih institutа i zаvоdа zа јаvnо zdrаvljе је Vlаdа Rеpubliке Srbiје која је svојim оsnivаčкim акtоm dеfinisаlа njihоvе оsnоvnе djеlаtnоsti.
Ono što je od posebnog značaja je da će ova institucija odigrati značajnu ulogu za unapređenje i obezbjeđivanje bezbijedne i zdrave životne sredine, te promocije zdravlja, posebno kod mladih – dodao je direktor Ilić.
U Osnovnom sudu u Rožajama, danas se dogodio presedan. Po prvi put nakon komunizma, džematlije na optuženičkoj klupi, pod optužnicom “ometanje vjerskog obreda”.
Naime, u petak 26.septembra ove godine, kada je hfz. Abdurrahman ef. Kujević suspendovan iz Islamske zajednice Crne Gore, grupa džematlija nakon tog saznanja izrazila je svoje nezadovoljstvo i napustila centralnu džamiju Sultan Murat II prije nego je počeo džuma-namaz. Oni su uz tekbire i rečenicu “Hafiz je ponos Sandžaka i Rožaja” napustili Džamiju i otišli klanjati džumu-namaz u Kučanskoj džamiji. Iako je više vjernika, njih oko stotinu, protestno napustilo Džamiju, optužnica podnijeta protiv trojice, Arbena Jakupija, Enesa Fanje i Kemala Murića, najbližih hfz. Kujeviću.
Prvo ročište koje je trajalo više od četri sata, obavljeno je danas. Prvi tužitelj bio je imam Centralne džamije Redžep ef. Murić, čije se tvrdnje u mnogome nisu poklapale, a na prigovore optuženih branio se ćutanjem. Svjedoci su govorili u prilog optuženih i kažu: ” Nikog to nije omelo, niti pokvarilo džumu-namaz”.
“Riječ je o grubom ulaženju države u vjerske objekte”,između ostalog je kazao advokat optuženih Velija Murić, dodaviši da je Tekbirima je mjesto u vjerskom objektu.
Da bi se trenirala strogoća protiv onoga za šta se bori hfz. Kujević, potreban je ovakav slučaj, kazao je advokat Murić. “Ovo je vrijeme kada dolazi do polarizacije vjernika, onih koji slijede namjere Rejsa Fejzića i onih koji pokušavaju podržati hfz. Kujevića, ova optužnica je upravo sredstvo i najgore odabran način da se preko državnih institucija ograničavaju vjerska prava i ispoljavanje vjere na način kakav se to čini na ovim prostorima.”, dodaje Murić.
Prvi tužitelj bio je imam Centralne džamije Redžep ef. Murić, čije se tvrdnje u mnogome nisu poklapale, a na prigovore optuženih branio se ćutanjem. Svjedoci su govorili u prilog optuženih i kažu: ”Nikog to nije omelo, niti pokvarilo džumu-namaz”.
Nakon prvog ročišta optuženi kažu da je hajka vidljiva, ali da se oni oslanjaju na pravdu.
Jakupijeva optužnica najduža, tužen na dva suda, na teret mu se stavljaju mnoge neistine. Nije ni čudo, kaže Jakupi jer sve kreće sa vrha, s obzirom da je funkcioner BDZ-e u CG ništa od ovoga ga ne čudi.
“Plan im je da podijele IZ kao što je to učinjeno i u Srbiji”, kaže Jakupi. Podsjecamo, IZ CG sklopila je ugovor sa Vladom Crne Gore, gdje se u cl. 6. Islamska zajednica obavjezuje da na povjerljiv način upoznaju Vladu o kandidatu koji se bira za Reisa.
Građani Rožaja u čudu. Kažu sve podsjeća na devedesete, kada se vlast isto ovako ophodila prema vjernicima. Oni za hfz.Kujevića kao i optužene imaju samo riječi hvale, a za ovakvo stanje u IZ krive Reisa Fejzića, koji je, podsjecamo, sklopio ugovor sa Vladom Crne Gore, gdje se u cl. 6. Islamska zajednica obavjezuje da na povjerljiv način upoznaju Vladu o kandidatu koji se bira za Reisa.
Sljedeće ročište zakazano je za 26. decembar ove godine. Sudeći po izjavama svjedoka, advokat optuženih Velija Murić nada se odbacivanju ove opužnice.
Na Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru svoju doktrosku tezu odbranio je profesor Rejhan Kurtović na temu „Manjinska prava i slobode u novom poretku i legislativi Srbije“ , pred komisijom koju su činili:
https://www.youtube.com/watch?v=nMgO2MkPHx0
Prof. dr. Sefer Međedović, mentor;
Prof. dr. Predrag Ilić, predsjednik komisije;
Prof. dr. Harun Hadžić, član komisije;
U svojoj odbrani, prof. Rejhan Kurtović naveo je da je istraživanjima njegov tim na čelu sa njim utvrdio da su pripadnici nacionalnih manjina u Srbiji diskriminisani i da se to u budućnosti mora mijenjati. „Mi smo u ovoj disertaciji predložili pet novih institucija koje će se formirati u Republici Srbiji, objasnili način njihovog formiranja i objasnili na koji način te institucije treba da djeluju“, navodi prof. Rejhan Kurtović.
Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru danas je bogatiji za još jednog doktora nauka. Da je prava svjetiljka znanja, još jednom dokazao.
Novi Pazar – Jedan od najvećih problema sa kojima se suočava današnje globalno društvo je briga za ekologiju i životnu sredinu. Ljudska nebriga i nemarnost je dovela u pitanje opstanak planete o čemu nam svjedoče rupe u Azotnom omotaču a I globalno zagrijevanje. Priroda nas upozorava svaki dan! Planeta zemlja je naš dom, a mi o svom domu ne vodimo računa.
Ekološka svijest kod Novopazaraca nije na zavidnom nivou. Složni su u jednom, da se mnogo toga uradilo, ali da ljudi ne čuvaju to što imaju….
,,Omladina ne vodi računa, narod baca smeće, to je strašno.”
Apel za sve nemarne ljude, da paze gdje i šta bacaju.
,,Apel na sve ljude da vode računa, na ovo su date pare, neka smeće bacaju u kante.”
Mi kao obični ljudi možemo i treba da krenemo od sebe da shvatimo značaj očuvanja ekosistema i životne sredine i da promenimo svoje štetne navike, da kante koje su postavljene koristimo za bacanje smeća a ne da ih lomimo i pretvaramo u smeće.
Predsjednik ekologije ispred BKZ-a na teritoriji Sandžaka, Esad Beširović nam kaže da treba težiti da se podigne svijest ljudi na veći nivo, kako bismo očuvali životnu sredinu.
,,Kako će sledeće generacije da zadovolje svoje potrebe kada se mi ponašamo bahato i neodgovorno? Odgovor je vrlo prost i jednostavan; ako želimo da i dalje iskorišćavamo prirodu, a da još pritom ne brinemo za nju sledećih generacija neće ni biti.“
Zaštitimo prirodu, našu decu, sebe, zaštitimo naš dom i planetu Zemlju.