Danas je u okrugloj INU u NP održano predavanje na temu “Životno osiguranje”, predavač je bio Besim Adilović, najpoznatiji menadžer osiguranja na našim prostorima.
Smanjenje penzija kao I novi penzioni sistem koji dolazi u našu državu alarmirali su rukovodstvo departmana za ekonomske nauke, da studentima 4 godine koji imaju predmet menadžment u osiguranju priušte ovakvo predavanje.
Način obezbeđenja sredstava za treću životnu dob,je jako bitan. Država ne može obezbeđivati sredsta onoliko koliko je to potrebno, Bizmarkov penzioni system više ne može funkcionisati kazao je Adilović.
“Ako je čovek u ovom program vidjet će kako je zaštićen on, kako je zaštićena njegova porodica I šta mu sve taj program može donijeti”, kazao je Adilović. O samoj štednji kazao je..
Jedno je sigurno, štedjeti moramo svi ukoliko želimo mirno dočekati treću životnu dob.
Visoke cijene i sve niža kupovna moć, doveli su do toga da se na pijace kupuje sve manje, samo onda kada stignu plate i penzije.
U dobra stara vremena, dolazak stranaca bi itekako osjetili prodavci robe sa pijece u Novom Pazaru, međutim, to više nije merilo. Osjeti se, ali znatno manje. Ljudi kupuju samo najneophodnije.
Prodavci kažu da na Novopazarskoj pijaci bez obzira na kurs dinara, cijene ostaju iste::
„ Cijene su iste kao i prethodnih pijačnih dana“.
„ Besparica se itekako osjeća “.
Bez obzira na pristupačnost cijena, plate su i dalje toliko niske da ljudi nabavljaju samo ono najneophodnije.
Ovo su dani kada devize dolaze u naš grad i osjeti se ta činjenica ali ne u mjeri koja je bila prethodnih godina.
Danas je sa početkom u 10h održana sjednica Gradske skupštine u Novom Pazaru. Sjednici je prisustvovalo 40 odbornika.
Na samom početku sjednice riječ je dobio Nermin Dražanin, doskorašnji odbornik SDA stranke koji je izjavio da će od danas biti samostalni odbornik u Skupštini grada, te da se tom prilikom zahvaljuje svim članovima SDA stranke, kao i predsjedniku. Njegov govor bio je ispraćen dobacivanjima od strane odbornika SDA, tipa: „Koliko si para uzeo?“…
Nakon govora Nermina Dražanina odbornicimase obratio i predstavnik BDZ Sandžaka, dr. Admir Muratović sa prijedlozima da se dnevni red dopuni sa dvije tačke, iseljavanje ljudi iz Sandžaka u kontekstu neuspjele privatizacije Uniproma, kao i okolnosti pod kojima je donijet budžet grada za 2015. godinu.Odbornik Muratović je tom prilikom zatražio da nadležni organi ispitaju donošenje budžeta, jer, kako navodi dr. Muratović, postoje osnovi sumnje da je izvršeno krivično djelo trgovina uticajem.
Sljedeća tačka dnevnog reda bila je prijedlog da se odbornik Šerif Marukić postavi za drugog potpredsjednika Skupštine. Odbornik Muamer Bačevac prvi je govorio o ovoj tački dnevnog reda, gdje je pozvao sve odbornike da glasaju za taj prijedlog, jer će se implemetacijom istog, navodi, samo intelektualno osnažiti vrh Gradske skupštine. O ovoj tački dnevnog reda govorio je i Sead Šaćirović, odbornik stranke BDZ Sandžaka. „Mi vidimo da je ponovo na snazi atmosfera kao da smo na pijaci. Vi predlažete za drugog potpredsjednika čovjeka čija je stranka na prethodnim izborima imala samo 250 glasova. Ljudi nisu glasali da biste vi na kraju dovodili na funckijama one koji vama odgovaraju. Mi ga nećemo glasati, jer je to uvreda za nas i za ovaj grad. Shvatićete i vi da su oni krpa u vašim rukama i da ćete već iduće izbore vidjeti ko su i šta su“, rekao je u svom govoru Sead Šaćirović.
Odbornici stranaka BDZ Sandžaka i SDA Sandžaka napustili su sjednicu. Nakon toga uslijedilo je tajno glasanje na kojem je od 47 odbornika glasalo 26 i svi su bili za da drugi potpredsjednik Skupštine grada bude Šerif Marukić.
Obzirom da se dalji tok sjednice održao bez odbornika BDZ Sandžaka i SDA Sandžaka, ostale tačke dnevnog reda ubrzo su implementirane i još jedna sjednica Gradske skupštine bila je završena.
Ovih dana aktuelna tema su problemi u FK Novi Pazar. Iz tabora kluba tvrde da su problemi koje trenutno imaju lako rješive prirode, te da je FK Novi Pazar ranije bio u mnogo većim finansijskim problemima.
Disciplinska komisija FSS zbog neizmirenih dugovanja zabranila je registraciju igrača za 13 klubova, od kojih 9 klubova superligaša, među kojima je i Fk Novi Pazar. Međutim nisu finansijski problemi jedini koji su prisutni u ovom klubu, naime FK Novi Pazar je kažnjen zbog duga od 6.000 eura prema bivšem kapitenu Emiru Lotincu, a i jedan od najboljih igrača kluba Sead Hadžibulić raskinuo je ugovor sa klubom, navodeći da je nezadovoljan kako se klub ophodio prema njemu i da je pogriješio što je uopšte potpisao jednogodišnji ugovor sa FK Novi Pazar.
Razgovarali smo sa portparolom kluba Redžepom Koraćem koji nam je u fono izjavi rekao da problemi nisu strašni i da su lako rešivi. On se osvrnuo i na drugu polusezonu u kojoj je, kako navodi, Novi Pazar u dobrom položaju u trci za Evropu.
Bio u krizi ili ne, svi su uz FK Novi Pazar na putu ka Evropi. Dok su nesuglasice sve više prisutnije unutar kluba, stadion je sve puniji, a igrači nikada nisu bili više motivisani.
Svi se nadaju da će druga polusezona ispuniti san svim Novopazarcima.
Sindikati prosvjete su, po drugi put u ovom polugodištu, potpuno obustavili rad u školama i organizovali skup na Trgu Nikole Pašića, odakle su poručili da đaci neće dobiti knjižice sa zaključenim ocjenama na kraju prvog polugodišta.
Prosvjetari su pet nedelja u zakonskom štrajku i za to vrijeme, kako je rekla portparolka Unije sindikata prosvjetnih radnika Jasna Janković, pregovori sa vladom skoro da se nisu pomjerili sa početne tačke.
Sindikati prosvjete danas će, po drugi put u ovom polugodištu, potpuno obustaviti rad u školama i organizovati protestnu šetnju do vlade, a zaštitnik građana Saša Janković, mada podržava njihove napore na unapređivanju položaja, ističe : “ Nijedan cilj u prosvjeti se ne može ostvariti nanošenjem nenadoknadive štete djeci .”
“ U znak podrške svojim kolegama, prosvjetnim radnicima, Ekonomsko-trgovinska škola u Novom Pazaru je danas stupila u jednodnevni štrajk skraćenjem časova na zakonskih 30 min.” Rekao nam je predsjednik sindikalne organizacije Nusret Krcić.
Zakon o štrajku precizira da je prosvjeta djelatnost od javnog interesa i da prosvjetni radnici mogu mogu početi štrajk ako se obezbjedi minimum procesa rada.