
U okviru multidisciplinarnog događaja “Reprezentacije tranzicionih identiteta”, na Univerzitetu u Novom Pazaru otvorena je izložba vizuelnih radova i dokumentarne građe koja stavlja fokus na umjetnost, memoriju i društvene promjene.
Izložba donosi radove tri istaknuta autora čija djela direktno preispituju savremene identitetske procese: Adem Sulejmanovski, Fatima Zećiri i Sanija Alioska. Kroz autentičan umjetnički izraz, oni su dali ključni doprinos vizuelnom dijelu projekta.
Kako ističe prof. dr Džemil Bektović, iako se autori razlikuju po svom umjetničkom izražaju, njih međusobno povezuje duboko preispitivanje savremenog identiteta.
“Adem je trenutno jedan od rijetkih, pored još sedmoro, koji radi mozaik. Autor koji je stvorio jednu tradiciju koja još od antičkog perioda, bila je jako popularna tehnika u slikarstvu. On je nasljednik te tradicije, posebno što dolazi iz jednog regiona, Rastoša, opština Mavrovo-Rastoša, pored rijeke Radike, gdje postoji dobar kamen, odličan materijal za izradu prirodnih mozaika. Tako da on i materijal koji koristi na neki način govore o njegovoj zemlji, okolini i tradiciji, što mu je veoma značajno. Fatima Zećiri je imala jedan izuzetan dobar serijal, i inače se dugo bavi fotografijom i nakitom. Ona se bavi socijalnim realizmom, oslikava ljude koji su marginalizovani, u ovom slučaju radnike higijene koji čiste ulice u Gornjanu, odnosno radnike kako se u Hrvatskoj nazivaju. Napravila je jednu finu portretnu, dokumentarnu fotografiju. A na kraju, ne manje bitna, je Sanija Alioska za koju sam ja insistirao da učestvuje na ovoj izložbi. Ona je imala veoma interesantan serijal koji publika prvi put ima priliku da vidi, jer ga ranije nije izlagala. Serijal se bazira na ilustracijama gornjanskih narodnih pjesama. Ona je tu gornjansku poeziju, književnost i pjesmu u različitim okolnostima iskoristila kao motiv i napravila jedan odličan ilustrativni prikaz. Tako da imamo tri autora, tri različite lokacije i izraza, ali sa zajedničkim backgroundom – dolaze iz istog miljea, koji je veoma interesantan, i kroz koji se vidi kako oni svoj identitet vizualizuju”.
Izražavajući zahvalnost na prilici da izlažu u okviru ovog projekta, sami autori su poručili da njihov rad ukazuje na to kako tranzicija i historijski procesi oblikuju identitet modernog čovjeka.
“Drago mi je što su sa mnom dvije moje kolegice i mislim da će one biti još bolje od mene. Ovo je moj rad, na brzinu sam ga skupio nekoliko mozaika, pet mozaika, pet slika”, poručuje Adem Sulejmanovski.
“Moje slike su socijalne. Prvo je počelo kao diplomski rad sa jednom ženom iz komunalne službe u Poreću. To je najviše privuklo pažnju tokom diplomskog, pa sam odlučila da i master rad proširim na to. To su portretne i ulične slike. To možete vidjeti i u katalogu. Nadam se da će vam se svidjeti. Slike same govore za sebe, ne treba ih previše objašnjavati, to je samo lična interpretacija. Nadam se da će vam se svidjeti”, kazala Fatima Zećiri.
Ovaj značajan događaj, koji je obuhvatio i okrugli sto sa istraživačima i književnicima, zajednički su organizovali Univerzitet u Novom Pazaru i Centar za aktivnu memorizaciju i vizualizaciju.





















