Dani knjige: Promocija udžbenika „Nasledno pravo“

- Advertisement -spot_img

Čitano

Možda vas zanima

U okviru manifestacije „Dani knjige“ promovisan je udžbenik „Nasledno pravo“ autorice prof. dr Jasmine Nikšić.

O knjizi je govorila recenzentkinja prof. dr Maida Bećirović Alić, ističući njen značaj za nastavu i sistematičan prikaz ključnih instituta naslednog prava.

“Jako je bitno spomenuti da je za sticanje znanja potrebna jako dobra sistematika, odnosno sistematizacija određenog gradiva koja će od samog početka do kraja pratiti osnovni razvoj određenog instituta, odnosno određene grane prava. Upravo na drugoj godini osnovnih studija se izučava ovaj predmet kada su studenti stekli neka osnovna znanja i kada je potrebno nadograditi to znanje sada sa posebnim pravnim disciplinama. Mi, nažalost, sada nismo imali prilike da imamo udžbenik koji jasno i precizno koncipira cjelokupan pregled teorije i prakse, jer je nasljedno pravo prvi put kada se studenti uopšte susreću sa tim dijelom gdje će morati teoriju na određeni način da pretaču u praksu, odnosno da izračunaju koliki je zakonski nasljedni dio, na koji način će se primijeniti određeni institut iz predmeta, odnosno iz Zakona o nasljeđivanju i na taj način to stečeno znanje konačno primijeniti u praksi. Upravo je u tome prava vrijednost ovog udžbenika: pored svih teorijskih objašnjenja i blagog istorijskog pregleda razvoja instituta, koleginica je u samom udžbeniku navela i određeni praktični dio, odnosno dio gdje su sastavljeni zadaci koji će biti od izuzetne važnosti za svakog studenta da primijeni stečeno teorijsko znanje”.

Autorica prof. dr Jasmina Nikšić naglasila je da je udžbenik rezultat dugogodišnjeg rada, sa ciljem da studentima olakša razumijevanje ove pravne oblasti.

“Nasljedno pravo ima više dimenzija i tu se susreću prošlost i budućnost, ali su isprepleteni tradicija, porodični odnosi, moralna i etička načela, a u konačnici i ljudska prava. Dakle, sve je u potpunosti isprepleteno, tako da ne možemo odvojiti pravo od tradicije, niti možemo u potpunosti izdvojiti nasljedno pravo od života, iako ono počinje tamo kada dođe do smrti. I jednostavno, i nekim kolegama, ali i laicima, odnosno nestručnoj javnosti, prijateljima, kada bih poklanjala knjigu, rekla bih: ovo će zatrebati svakome u nekom trenutku. Ali preovlađujući cilj jeste svakako obrazovanje naših studenata na pravi način”.

Promocija je potvrdila značaj kvalitetne literature i njenu ulogu u unapređenju pravnog obrazovanja.

spot_img
- Advertisement -spot_img

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img