
Statistika pokazuje da na globalnom nivou, od suicida godišnje umre 703.000 ljudi, samoubistvo je drugi najčešći uzrok smrti u populaciji između 15 i 29 godina, a na jedno samoubistvo ide čak 20 pokušaja.
Iako se, poslednjih godina, kod nas bilježi pad stope samoubistva, istaživanja ukazuju da postoji povećan rizik, posebno među mladima, kazala je psihološkinja Naida Karasalihović Bulić.
“Imamo dvije krajnosti, kao što su povlačenje djeteta ili prelazak u agresivnost i kada ne vidi izlaz onda kreće u samopovređivanje ili na samoubistvo, što su česti slučajevi kod mladih osoba”, dodala je ona.
Jedan od znakova je kada osobe počinju da postavljaju pitanja poput „Šta ako se ubijem? Šta će biti poslije?“.
“Najčešće se osjećaju krivim “zašto se nešto desilo” u porodici, među roditeljima što je uglavnom ispoljava na djecu, gdje se ono ponaša krivim, te kako bi tu bol izbacili iz sebe i prebace na samopovređivanje. Vrlo je visok stepen gubitka svijesti, kontrole gdje dijete ulazi u izazovan period, te je stručna pomoć neizostavna”, objasnila je psiholpškinja.
Na pitanje kako roditelji mogu doprijeti do djeteta kada je u krizi, Karasalihović-Bulić kaže.
“Kada se desi kriza djeca budu nedostupna i ne žele da pričaju o tome, jer u njima su različite emocije, a koje ne znaju da kontrolišu niti izraze, te na kraju ne znaju ni kako da ih prevaziđu”, rekla je ona.
Kada je riječ o našoj zemlji, u 2023. godini registrovano je 668 slučajeva samoubistva.
FOTO/TEKST: SANA-A. Alić








