Uskoro će prvačići ponijeti na leđima svoje rančeve, ali treba voditi računa da se u njima ne nalazi ništa što nije neophodno.
“Opterećenje školskom torbom, rancem. Ne bih precizirao jer sve zavisi od težine, jačine djeteta ali je savjet da se dijete ne opterećuje s nepotrebnim knjigama, sveskama. Što manje. Ono što je potrebno za dnevnu aktivnost, užina eventualno, nekoliko knjiga nekoliko bilježnica. Tu su sad i laptopi, kompjuteri mada djeca ne bi smjela dodatno s tim da se opterećuju. Jer u kombinaciji s nepotrebnim opterećenjem, smanjenom aktivnosti, sati provedeni nagnuti i u školi da bi pratili nastavu sve to utječe na deformitet kičme”, kaže dr. Rajko Popović zamjenik načelnika Dječijeg dispanzera
Nekad su se brojke deformiteta kičme mjerile u promilima nekoliko djece na hiljadu zdrave. Danas, nažalost, u procentima.
“Znatno se uvećao broj deformiteta različitog tipa od skolioze, kifoze- nagnutosti, grbavosti. Različiti deformiteti kod djece učestali su u posljednje vrijeme. Uzroka je mnogo, prije svega godinama unazad sve je manje fizičke neaktivnosti”, upozorava dr. Popović
Posebno su bitni sistematski pregledi, ne samo pred polazak u školu.
“To je vrijeme da se zapaze deformiteti kičme, stopala, da se konsultujemo ako je potrebno s dječijim ortopedom, hirurgom, fizijatrom gdje bi se ako treba i oni uključili. Uglavnom je to povezano s izabranim ljekarom koji ima svoj tim djece. Pratimo njihov rast i razvoj.”
Također, neophodno je provjeravati i vid kod djece. Treba prevenirati, a za sve je neophodna saradnja roditelja s ljekarom.