Mlečni proizvodi najčešći uzroci trovanja tokom ljeta

- Advertisement -spot_img

Čitano

Možda vas zanima

 

Meso, mlijeko, naročito nepasterizovano, jaja, neopravno voće i povrće, kao i sokovi od njih su najčešće namirnice koje ljeti najčešće dovode do trovanja.

Prema riječima ljekara kod nekih bakterijskih infekcija, odnosno trovanja hranom, period inkubacije, to jest period od konzumacije hrane do pojave prvih simptoma, može da bude vrlo kratak, po nekoliko sati.

“Simptomi trovanja su dramatični, pacijenti budu, zaista, u košem stanju što se primeti na prvom pregledu, a i temperatura bude visoka. Naravno, takve pošaljemo na infektivno odjeljenje kako bi nastavili sa liječenjem”, poručili su ljekari.

Tokom ljetnjeg perioda najčešća trovanja su sladoledom, kao i na nekim slavljima poput svadbi, pa su to neke kremaste torte od jaja.

“Vrlo često budu masovna trovanja burekom, te iz toga možemo izvući zaključak koje su namirnice koje mogu najčešće dovesti do trovanja hranom”, riječi su infektologa Saše Božovića.

TROVANJE HRANOM NAJČEŠĆE BUDE GRUPNO

Trovanje hranom, u većini slučajeva, bude grupno, pojašnjavajući da je majonez česti uzročnik trovanja.

“Pacijeti koji su se otrovali uglavnom nisu, već još neko, uglavnom su negdje bili, kao što su neki skupovi, slavlja, restorani, i javljaju se jedan za drugim gdje posumnjamo da je u pitanju grupno trovanje”, rekla je načelnica službe za ZZO Nataša Miajlović.

“Meso, mlijeko, naročito nepasterizovano, jaja, neoprano voće i povrće, kao i sokovi od njih, dok nekada do trovanja može da dovede i sirovo brašno”, riječi su infektologa.

Miajlović naglasila da hranu, naročito voće i povrće, treba dobro oprati.

TERAPIJA POVEZANA SA ISHRANOM

Ljekari naglasila  da trovanja hranom prolazi bez komplikacija u većini slučajeva.

“Pacijenti se loše osjećaju, ali nije ništa strašno. Ovdje je važno da kada pacijenti dobiju terapiju da pripazi n aishranu, te da odabir namirnica bude kvalitetan. Tamo gdje se stanje pogoršava dajemo da se urade određene analize, a onda uputimo na dalju dijagnostiku”, podvukla je načelnica službe za ZZO Nataša Miajlović.

PRAVILNO ČUVANJE NAMIRNICA NA PRVOM MJESTU

Načelnica službe za ZZO naglasila da se u ovom periodu građani trebaju biti opazrivi kada je u pitanju čuvanje hrane.

“Namirnice držati u frižderu, jer svako stajanje na ovakvoj temperaturi može dovesti do kvarenja hrane, a koja nam kasnije može napraviti ozbiljan problem u organizmu”; zaključila je Miajlović.

Savjet ljekara jeste da se izbegava masna i pržena hrana, te da se obrok sastoji iz voća i povrća, a prije svega neophodno je dobro oprati, kako se štetne bakterije ne bi našle u organizam čovjeka.

SANA-A. Alić

- Advertisement -spot_img

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img