Trideset četvoro motociklista izgubilo je život u saobraćaju. Nesreće se najčešće događaju zbog neprilagođene brzine, neupotreba zaštitne opreme, a najviše među poginulima bilo je vozača sa 18 i 35 godina.
Prema statistici najviše stradaju novopečeni vozači zbog svojih ili tuđih grešaka.
“U prvih 13 dana, do današnjeg dana, oovg mjeseca imamo pet poginulih vozača motocikala. Najviše poginulih, nažalost, je mladih vozača koji su u prvih 10 godina vožnje . Na motociklima, od poginulih, svega 60 odsto njih je koristilo zaštitnu opremu, što je poražavajuće”, riječi su Slaviše Lakićevića, načelnik Saobraćajne policije.
Za crnu statistiku, kaže, odgovorni su svi koji se bave saobraćajem, putevima i propisima. Iz Agencije uputili su apel da se putevi, koliko je moguće, bolje održavaju, ali i da se sva prevozna sredstva na dva točka prepoznaju kao ranjiva i ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju.
“Ono što je osnovni problem bezbijednosti saobraćaja u cijelom svijetu, pa i u Srbiji je neshvatanje ozbiljnosti koje saobraćaj nosi. Ljudi olako ulaze u saobraćaj, dozvoljavajući opasne situacije svjesno ili nesvesno. Saobraćajne nezgode i posledice sa smrtnim ishodima i teškim povredama, javljaju se kada je nešto nelogično i kada se nešto ne odvija po onome kako je propisano”, podvukao je prof. dr Milan Vujanić.
Jedno je sigurno, to je podizanje svijesti, kao i češće obuke kako bi se uticalo na stavove mladih, prije nego što postanu vozači motocikala.
SANA-A. Alić