Podeljeni komposteri-Životna sredina se mora sačuvati

- Advertisement -spot_img

Čitano

Možda vas zanima

Gradska uprava u saradnji sa Javnim komunalnim preduzećem (JKP) „Gradska čistoća” podijelila je 100 besplatnih kompostera građanima, sa ciljem racionalnog iskorišćenja biorazgradivog otpada iz domaćinstva, i smanjenja otpada.

Dodjela kompostera predstavlja važan korak ka podizanju svijesti da se taj otpad ne baca već koristi za preradu, poručio je Rastko Arsenijević iz Odjeljenja za zaštitu životne sredine.

Emina Đerlek Đerković istakla da 20 do 30 odsto prosečnog kućnog otpada čini organske materije, te pojansila na koji način se materijali slažu.

“Prvo se slažu braon materijali koji su bogati ugljenikom, a u to spadaju suho lišće, stabljike biljaka i iseckani papir i karton. Materijali koji su zeleni su bogati azotom, a također tu spadaju pokošena trava, staci hrane voća i povrća, talog kahve, filteri od čaja i može ljuska jajeta”, pojasnila je ona.

Također, ključni faktori su voda i vazduh, zbog vlage i kiseonika.

“Uz dodjelu obih kompostera, koje smo odmah podijelili, dobili su bioaktivator, a on je ubrzivač kompostiranja, sačinjen od mikroorganizama, enzima i nutrijenata”, rekla je Đerlek Đerković.

Pojasnila šta se ne smije kompostirati.

“Meso, kosti, riba, mlečni proizvodi, jer to je mamac za glodare i napraviće samo štetu”, zakljucila je ona.

Komposteri su obezbijeđeni iz sredstava gradskog budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, i dodeljivaće se i naredne godine. Proces kompostiranja traje od nekoliko mjeseci do godinu dana, u zavisnosti od uslova i materijala koji su dodati u komposter.

SANA-A. Alić

- Advertisement -spot_img

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img