Na snazi je i dalje crveni meteo-alarm. Ljekari kažu da su na početku vrelog toplotnog talasa najviše poziva imali zbog starijih osoba koje su kolabirale, a da se sada sve češće medicinski zbrinjavaju i mlade osobe koje rade na otvorenom.
Ove visoke temperature negativno utiču na sve starosne dobi, a najviše se odražava na hronične pacijente.
“Imamo problema sa pacijentima sa srčanim bolesnicima, dijabetičarima. Imaju problema i zdrave osobe. Kada je riječ o zdravim osobama, one su neoprezne. Često se zadržavaju na suncu bez zaštite i u terminu kada je jako toplo, te im se dešavaju sunčanice”, riječi su Nataše Miajlović, načelnice službe za ZZO.
Temperaturna razlika, prema riječima doktorke, negativno utiče na čovjeka i njegov organizam.
“Imaju glavobolju, nesvesticu, mnogo se znoje, dehidrirani su i opšte stanje loše. Takvim pacijentima je neophodno odmah pružiti medicinsku pomoć. Postoji još simptome, ali se razlikuju od toga ko je koliko bio na suncu, naročito pacijenti koji su bez zaštite na glavi”, kazala je Mijalović.
TOPLOTNI UDAR
Toplotni udar je opasan po život ljudi. Pacijenti gube svijest i u takvim slučajevima potrebno je odmah pozvati hitnu pomoć.
“Dođe do kolapsa centra za termoregulaciju temperature u organizmu, a organizam na ovakvim temperaturama pokušava da se rashladi. Sama ta krv se šalje na periferiju i odma može da dođe do kolapsnog stanja. Veoma je opsan i mora brzo da se reaguje i da se pacijentu što prije ukaže pomoć”, poručila je doktorka.
Veliki obrez savjetuje se pacijentima koji piju terapiju za snižavanje krvnog pritiska. Napomenula da takvi pacijenti prethodno izmere pritisak.
“Kod ovakvih temperatura krvni sudovi se šire i pritisak prirodno pada i još ako popijete lijekove može izazvati hipotenzije što može dovesti do ozbiljnog problema, odnosno ishemijskih procesa u mozgu. Neophodno je prvo izmeriti pritisak, oni pacijenti koji piju terapiju, pa onda popiti. Ukoliko se to svakodnevno dešava, da pritisak pada, najbolje je javiti se ljekaru”, podvukla je Miajlović.
HIDRATACIJA ORGANIZMA
Visoke temperature ne pogoduju nikom, doktorka Mijailović kazala da je obavezno unosti dovoljnu količinu tečnosti.
“Mnogo je važno uzimati mnogo vode. Organizam trpi, jer ako ne unosite dovoljno tečnosti loše se osjećate. Poznato je da mnogi ne vole da piju vodu i nemaju osjećaj da piju vodu, međutim, potrebno je da svako uzme flašu od dva litra i da to u toku dana popije”, zaključila je načelnica službe za ZZO.
Ljekari su na oprezu i spremni da reaguju na sve veći broj pacijenata, ali i dalje pozivaju građane da se pridržavaju određenih mjera i propisane terapije i odgovorno ponašanje tokom trajanja visokih temperatura.
SANA-A. Alić