Stranka pravde i pomirenja organizirala je tribinu pod nazivom „Održivi razvoj Novog Pazara – Borba protiv korupcije i kriminala kao ključ ekonomskog napretka i preduslov za investicije u infrastrukturu i privredu“.
Na tribini su govorili: predsjednik Stranke pravde i pomirenja i potpredsjednik Narodne skupštine Usame Zukorlić, zamjenik predsjednika, ministar zadužen za ravnomjerni regionalni razvoj Edin Đerlek i potpredsjednik stranke Edin Numanović.
Govoreći o problemima sa kojima se svakodnevno suočavaju građani Novog Pazara, Numanović je istakao da sve te probleme primjećuje i lokalna vlast u Novom Pazaru ali da ne daje adekvatna rješenja.
„Njihov odgovor na sve probleme koje sam naveo sastoji se u tome da na neki način bace prašinu narodu u oči, nekim šminkanjem i nekim nebitnim stvarima zamažu oči i skrenu pažnju sa ovih problema, to nikako nije dobro. Dobro je što je Adem Ljajić počeo da igra za NovI Pazar. Meni je lično drago što se u Novi Pazar vraćaju igrači koji su potekli sa ove kaldrme i uživat ću da gledam kako naš klub napreduje, ali to ne znači da ćemo zaboraviti da je u Novom Pazaru preko 50% nezaposlenosti. To što klub napreduje je dobro ali nećemo zaboraviti da dug Novog Pazara prevazilazi svaku moguću normalnu proporciju u odnosu na budžet i prilike u samom Novom Pazaru. Nećemo zaboraviti da još uvijek nisu ukorićene ni rijeka Jošanica, ni Trnavica, a gubili smo živote. Nećemo zaboraviti ni na ekološku situaciju u Novom Pazaru. Nećemo zaboraviti da ovdje za mjesec dana nećemo moći da se vidimo na metar ili dva od smoga koji se spusti svake zime i ne znam kako ćemo te utakmice Novog Pazara da gledamo od tog zagađenja. Nećemo zaboraviti ni to da još uvijek nije izgrađena Ejup-begova džamija, da se još uvijek ne finansira medresa „Gazi Isa-beg“ ravnopravno sa ostalim srednjim školama, nećemo zaboraviti ni da 90% džamija u Novom Pazaru nema upotrebnu dozvolu, nema legalizacju, da Novi Pazar nema javni saobraćaj, da je to na jako niskom nivou. Sve ove stvari oni pokušavaju da na neki način prekriju nekim perfidnim mehanizmima.“
Govoreći o ovoj temi, ministar Đerlek je istakao da je grad Novi Pazar nekoliko puta zagađeniji grad od najzagađenijeg grada u Evropi.
„Mi imamo jedan paradoks u Novom Pazaru, a to je da smo okruženi planinama Golijom, Rogoznom, Pešterskom visoravni, da je ovo grad koji leži na pet rijeka, da nemamo tešku industriju, a da smo uorkos tome, ne samo najzagađeniji grad u Srbiji već nekoliko puta zagađeniji grad od najzagađenijeg grada u Evropskoj uniji.“
Naglasio je da sa najzagađenijim vazduhom, najzagađenijim rijekama i najzagađenijom zemljom, Novi Pazar uopšte ne može da govori o održivom ekonomskom razvoju.
„Ne postpji mogućnost da se ekonomski razvijate ako ne privučete investitore, a da biste privukli investitore, prvo vam je potrebna putna infrastruktura. Potom vam je potrebna savremena industrijska zona koja će imati adekvatnu struju, vodu, gas, telekomunikaciju i savremene pristupne saobraćajnice, da bi neki investitor mogao da ima osnovne preduslove da dođe tu i da otvori neku svoju proizvodnju. Na trećem mjestu, možda i najvažnije jeste pravna i politička sigurnost koja je povezana sa kriminalom i korupcijom. Ako na jednom mjestu imate sve moguće preduslove a nemate političku i pravnu sigurnost, ako je visok stepen kriminala i korupcije, nijedan investitor bio on iz Turkse, Japana, Francuske ili Njemačke, neće doći u tu sredinu jer mu je ugrožen i život i njegovo poslovanje, što znači da je ključ ekonomskog razvoja u Novom Pazaru, pored infrastrukture, borba protiv kriminala i korupcije i to je ono o čemu je naš rahmetli lider Muamer Zukorlić često govorio, često je to akcentovao.“
Podsjetio je i na to da je Novi Pazar u prethodne dvije decenije imao ministra u Vladi Republike Srbije, koji je imao lokalnu vlast u Novom Pazaru a koji, kako ističe, nije bio kadar da obezbijedi minimum infrastrukture za dolazak investitora i za pokretanje bilo kakve proizvodnje.
„Mi ne možemo zapravo da govorimo o održivom ekonomskom razvoju već o permanentnom ekonomskom propadanju unazad tri decenije u ovom gradu, nažalost.“
Naglasio je da imamo veoma razvijenu sistemsku korupciju.
„Znamo da su hapšeni u lokalnoj samoupravi zbog korupcije, zbog trgovine uticaja, zbog zloupotrebe službenog položaja, zbog malverzacije sa javnim nabavkama i evo sada prave malverzaciju. Kada je u pitanju azil za pse, čuli ste da je prvi tender probao ali možda niste čuli da je i drugi tender propao zato što su namjerno onemogućili ponuđače da se prijave na javnu nabavku. Namjerno su spriječili da riješimo problem pasa lutalica samo zato što je jedan ministar Edin Đerlek iz Stranke pravde i pomirenja, da ne kažu posle Zukorlić i Đerlek prave nešto u Novom Pazaru, eto šta radi ova vlast. Sada se novac koji je opredijeljen za naše građane vraća u budćet i bit će raspoređen u druge gradove, zato što ne može ovdje da se raspodijeli jer su namjerno onemogućili da to radimo.“
Predjsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorliž istakao je da ova stranka ima najbolji plan za razvoj Novog Pazara. On se tom prilikom kroz izlaganje dotakao teme obrazovanja, infeastrukture, privrede, kulture i svih važnih oblasti koje imaju direktan uticaj na kvalitet života.
„Novi Pazar je šesti po veličini grad u Srbiji prema poslednjem popisu. Prešao je i Kraljevo koji je administrativni centar Novom Pazaru i Novi Pazar je jedini grad sa preko 100 hiljada stanovnika koji nije administrativni centar i jedini veliki grad u ovom dijelu Srbije gdje u blizini nemamo administrativni centar. Pored toga, Novi Pazar je drugi po veličini bošnjački grad u svijetu i zato je nama stalo da Novi Pazar bude razvijen, moderan i prosperitetan grad. Univerziteti su donijeli veliku promjenu našem gradu. Ja ne mogu da zamislim da grad Novi Pazar se ikad vrati na ono na čemu je bio prije, da bude sa jednim ili nijednim univerzitetom. Stranka pravde i pomirenja hoće razvoj visokog obrazovanja i generalno obrazovanja u Novom Pazaru. Zato mi želimo da Novi Pazar dođe na stepen da može imati i pet univerziteta i to nije uopšte nerealno.“
Govorio je i o pitanju infrastrukture, navodeći da je rađena anketa gdje su se građani Novog Pazara izjasnili šta bi oni prvo željeli.
„Znate li šta su naši Pazarci rekli? Hoćemo trotoar! 40% ispitanika je izrazilo želju da dobije trotoar, posebno oni koji žive u velikim ulicama i na velikim putevima. Mi živimo u takvom gradu. To je grad gdje se svaku četvrtu godinu gradu, a budžet se isto troši. 32 miliona eura. Svake četvrte godine rade kišnu, fekalnu kanalizaciju, vodovod, asfalt, uličnu rasvetu. Je li to u redu, je li to ljudski?“
Zukorlić je istakao da su prethodnih dana obilazili mještane Novog Pazara, navodeći neke probleme o kojima su im mještani govorili.
„Žalili su mi se mještani naselja Jasenovik da za put asfaltni koji je urađen u tom selu, morali su u kešu da sakupe 160 hiljada eura i da ponesu na ruke jednom gradskom funkcioneru. Onda su mi i u Zaguljači također kazali da su oni morali da sakupe 70 hiljada eura prije nego je rađen asfalt i da ponesu funkcioneru koji vodi urbanizam u Gradskoj upravi. Onamo gdje se mi budemo pitali, nećemo pljačkati narod, a ko ne vjeruje, pošto lopovi ne vjeruju poštenima da neće krasti kada dođu na vlast, neka odu u Kamešnicu i neka pitaju koliko je mještane Kamešnice koštao asfalt. Neka odu u Žitniće, u Ursule, u Nikića potok i sve to u opštini koja je za tri godine vratila 80% duga koji je iznosio 6,5 miliona eura.“
Na kraju su prisutni imali priliku da postave pitanja i razgovaraju sa prisutnim predavačima.
Podsjetio je i na sporazum koji je Stranka pravde i pomirenja potpisala sa Srpskom naprednom strankom.
„U sporazumu smo potpisali auto-put koji če proći kroz Sandžak, potpisali smo gasovod koji se intenzivno gradi. Zatim projektnu dokumentaciju za željeznicu, za aerodrom. Radimo na tome, nije nam baš lako to su krupne stvari i veliki su to projekti. Skoro sam se viđao sa direktorom aerodroma, pravimo plan, to nije nešto što može brzo, prođu kampanje i izbori ali daj da nešto pomerimo sa mrtve tačke, daj da koliko toliko doprinesemo da se ti veliki projekti ostvare. Vidim Sandžak, vidim Novi Pazar kao mjesto koje auto-putem dolazi brzo i bezbjedno u Beograd, Sarajevo, na more, u Istanbul, Frankfurt, Beč, Berlin. Vidim Novi Pazar kao mjesto koje će jednog dana imati svoje avionske linije i prema Frankfurtu, Beču, Istanbulu, Antaliji, to su mi sve kazali da je moguće, da je realno.“
Osvrnuo se i na vijest o rušenju Gradske toplane u Novom Pazaru, ističući da je ona bila sagrađena na temeljima porušene Kolo džamije.
„Ja kao i svi Pazarci priželjkujem obnovu Kolo džamije, Ejup-begove džamije i ako Bog da kada budemo vlast mi ćemo to da omogućimo ali da ne bude kasno poslije. Ako treba, mi se stavljamo na raspolaganje Islamskoj zajednici, samo neka kaže, lično ću da predvodim oslobađanje vakufa Kolo džamije i Ejup-begove džamije i neće mi biti prvi put jer ono kako smo prije radili, u svakom trenutku ćemo biti spremni da opet radimo ako treba.“
Na kraju su prisutni imali priliku da postave pitanja i razgovaraju sa prisutnim predavačima.