Proces digitalizacije zvanično je počeo danas u Vršcu, gašenjem analognog signala u stanici Vršački breg, objavio je RTS.Digitalizacija po riječima nadlježnih ima mnoge pogodnosti poput onih za osobe sa oštećenim sluhom i vidom.
Gašenjem analognog signala u stanici Vršački breg počeo proces digitalizacije. Potpredsjednik Vlade Rasim Ljajić, koji je isključio analogni signal u Vršcu, kaže da digitalizacija nije trošak, već investicija.
U Srbiji je počeo najveći projekat u istoriji emitovanja televizije – digitalizacija, kada je u Vršcu isključen analogni signal.
Potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić, koji je u Vršcu isključio analogni signal, rekao je za RTS da digitalizacija nije trošak već investicija, i dodao da će od prodaje dividendi Srbija zaraditi više od 75 miliona evra.
Direktor “Emisione tehnike” Branko Gogić kaže da će građani sada imati mnogo bolju sliku i zvuk, ali i da će digitalizacija doneti mnoge pogodnosti poput onih za osobe sa oštećenim sluhom i vidom.
Poslije Vršca, koji je prvi prešao na digitalni signal, u planu je da 8. maja to učine Subotica, Sombor i Kikinda,.
Poslijle prelaska Avale na emitovanje isključivo digitalnog signala i centralna Srbija će biti digitalna, a na kraju i jug Srbije i Jastrebac.
Po završetku procesa digitalizacije, digitalni signal biće obezbeđen za 95 odsto teritorije Srbije, što je propisano Ženevskom konvencijom.
Srbija je u proces digitalizacije uložila oko 37 miliona evra, a planirano je da do 15. juna bude završen proces digitalizacije.
Ova promjena se odnosi prije svega na one koji TV program prate uz pomoć krovne ili sobne antene, a kojih je u Srbiji, kako se procenjuje, 38 odsto. Ukoliko žele da nastave potpuno besplatno da gledaju televiziju za to im je potrebna odgovarajuća oprema.
17.juna ove godine kada bude ugašen analogni signal u gotovo cijeloj Evropi emitovaće se digitalni signal, a u Srbiji digitalni signal posljednje generacije. Kao što smo se prilagodili televiziji u boji, mnogi od nas moraće da se navikavaju na DVB-T2 signal.
Oni gledaoci koji su imali lošiji prijem TV signal odmah će uočiti razliku jer digitalna slika i ton, znatno su otporniji na razne smetnje.
Dosadašnje emitovanje podrazumijevalo je da na jednom kanalu imamo jedan program dok digitalna televizija omogućava efikasnije korišćenje kapaciteta kanala.
A. Šabotić