Njemačka – U bošnjačkom džematu u Hanoferu, 14.03.2014. godine, upriličena je tribina u cilju promocije Bosnjačke kulturne zajednice u Njemačkoj, njenih aktivnosti i projekata, Nacionalnog kalendara Bošnjaka za 2015. godinu i Enciklopedije sandzackobošnjačke književnosti.
U ime domaćina, obratio se imam džemata u Hanoferu Aldin ef. Kusur i predsjednik džemata Miljhat-Mitko Muslić, koji su izrazili dobrodošlicu gostima te iskazali podršku aktivnostima i projektima Bošnjačke kulturne zajednice u Njemačkoj.
Efendija Kusur je prenio selame od predsjednika Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj Eldina ef. Atlagića koji je poselamio goste i također izrazio podršku osnivanju BKZ u Njemačkoj.
Tribini su prisustvovali i predstavnici i imami okolnih džemata, među kojima i Muhamed ef. Fetić i Mithat Bećirović iz džemata u Bilefeldu.
Predsjednik BKZ u Njemačkoj Suljo ef. Džanković historijski se osvrnuo na proces osnivanja BKZ u Njemačkoj i podvukao da su dobijene sve neophodne dozvole za rad od drzavnih organa, te obradovao sve prisutne poklonom Nacionalnog kalendara Bošnjaka za 2015. godinu, koji je ujedno i jedan od prvih projekata BKZ u Njemačkoj.
Prisutnima se obratio dr. Admir Muratović, predsjednik BKZ-a, koji je na početku prenio selame od reisu-l-uleme emeritusa dr. Cerića, muftije Zukorlića, muftije Dudića, nosioca ideje i projekta BKZ-a.
On je potom promovirao projekat Enciklopedije sandžačkobošnjačke književnosti, autora dr. Jahje Fehratovića, koja je u izdanju Izdavačke kuće El-Kelimeh objavio Svjetski bošnjački kongres, na koji mogu biti ponosni svi Bošnjaci, kao i na svoju Bošnjačku akademiju nauka i umjetnosti.
Dr. Muratović je poručio da Bošnjaci trebaju biti ponosni na svoju kulturnu baštinu u svakom pogledu, i kada je u pitanju književnost i sve druge oblasti kulturno historijske baštine.
“Ni jedan narod na Balkanu osim Bošnjaka, nema svoj ep. A Bošnjaci imaju dva epa. To govori o vremenskoj dubini naše kulture, ali i o kvalitetu, elitizmu i genijalnosti nas Bošnjaka.” – kazao je dr. Muratović.
On je ponovio stav iznijet na jučerašnjem skupu u Hamburgu, da Bošnjaci imaju obavezu i dužnost poštivati državu Njemačku zbog svega što je u teškim vremenima učinila za Bošnjake koji su trbuhom za kruhom morali napustiti svoje domovine.
Ali isto tako Bošnjaci moraju ispuniti obavezu prema sebi i svojoj djeci, u smislu očuvanja svih svojih kulturoloških i identitetskih vrijednosti.
“Čuvajte svoji djecu, da ih ne izgubite. Organizirajte se kroz BKZ i očuvajte identitet Vaš i vaših porodica. Očuvajte svoj jezik, jer je on jedna od temeljnih odrednica identiteta.” – zaključio je dr. Muratović.
Direktor Izdavačke kuće El-Kelimeh promovirao je najznačajnije projekte ove kuće, kazavši da je za period od 18 godina izdato preko 300 naslova, što je zaista veliki bum za Sandžak, i time učestvovali u procesu kulturnog i duhovnog viđenja i uzdizanja Bošnjaka.
Nurović je kazao da je najbolji način za očuvanje svog jezika iščitavanje literature na svom jeziku, te pozvao sve prisutne da na štandu El-Kelimeha pribave nova izdanja za svoju biblioteku.
Svim prisutnim, podijeljen je Nacionalni kalendar Bošnjaka za 2015. godinu.
Nakon tribine, prisutne je izvođenjem nekoliko kasida, počastio Hamza Škrijelj iz Novog Pazara.