Home Vijesti Džanković upozorava: Sa umanjenjem sredstava za obrazovanje škole će ostati blokirane

Džanković upozorava: Sa umanjenjem sredstava za obrazovanje škole će ostati blokirane

174
0

Odbornica Stranke pravde i pomirenja Sadika Džanković zamjerila je smanjenje budžetskih izdvajanja za obrazovanje u Novom Pazaru. Naime, budžetom za 2021. godinu predivđeno je manje sredstava za osnovne škole. Odbornica Džanković upitala da li to znači da će mnoge škole u Novom Pazaru i 2022. godinu dočekati blokiranih računa.

– Pošto dolazim iz prosvjete, ja ću se ovdje osvrnuti na novac koji je izdvojen za budžetiranje osnovnih škola. Iz našeg budžrta za osnovne škole izdvojeno je 151 milion, smanjen je u odnosu na budžet iz 2020. godine. Za OŠ „Bratstvo“ izdvaja se 28 miliona, za OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ izdvaja se 8 miliona, za OŠ „Rifat Burdžević Tršo“ izdvaja se 9.200.000, za OŠ „Vuk Karadžić“ 12 miliona, za OŠ „Stefan Nemanja“ 15 miliona, za OŠ „Desanka Maksimović“ izdvaja se 9.500.000, za OŠ „Rastko Nemanjić Sava“ 8.300.000, za OŠ „Jošanica“ 6.200.000, za OŠ „Halifa bih Zajn“ 10.500.000, za OŠ „Dositelj Obradović“ 6.500.000, za OŠ „Stevan Mokranjac“ 2.300.000, za OŠ „Avdo Međedović“ 7 miliona dinara, za OŠ „Meša Selimović“ 8.500.000, za OŠ „Ćamil Sijarić“ 6.500.000 dinara, za OŠ „Mur“ 6.500.000 dinara. Dragi odbornici i odbornice, mi imamo 16 osnovnih škola, veliki broj škola je u blokadi, ne rade žiro računi, s obzirom da smo mi grad najmlađi u Evropi, interesuje me zašto se smanjio budžet za finansiranje osnovnih škola u odnosu na 2020. godinu? Zar naše škole treba da rade pod blokiranim računom, naša djeca ne trebaju da imaju iste uslove, isti tretman, isto obrazovanje kao djeca Kraljeva, Beograda, Novog Sada, Subotice i ostalih gradova? Ako se smanji budžet osnovnim školama i nije budžetom palnirano da se ove škole odblokiraju, kako će škole da rade? Znamo da je godina za nama jako teška godina, da nas je pogodio kovid19, naše škole bi trebale da imaju iste uslove kao i ostale škole, da imaju dovoljno sredstava, da im nije blokiran račun, da mogu da povedu računa o obrazovanju djece. Ja postavljam pitanje gradonačelniku, gradskom viječu i predsjednici, da li je jedna osnovna škola uzela za shodno da pita svoje đake koje je poslala na online obrazovanje, da li ta djeca imaju tehničke mogućnosti da prate obrazovanje, da li je neko pitanje od skupštine prema školama išlo, imate li taj podatak? Naša djeca nemaju uslove za učenje, naša djeca nemaju tehničkih mogućnosti.